ثبت نام دوره برنامه ریزی عصبی-کلامی آغاز شد!

امروزه روشهاي متعددي در مباحث تعالی فردی و روانشناسی بكار گرفته ميشود. يكي از اين علوم، برنامه ریزی عصبی كلامی يا ان ال پی است. ما قصد داريم به مقدمه و كاربردهاي آن در تجارت، درمان، دستيابي به اهداف و… حضورتان تقديم كنيم.

زمانی را بیاد بیاورید که تلفن های همراه به اندازه یک تکه آجر بودند. تنها کاری که میکردند فقط مکالمه تلفنی بود( آنهم اگر آنتن میدادند). ولی امروزه با پیشرفت علم، گوشی هایی وارد بازار شده اند که علاوه بر تماس میتوانید ایمیل ها را چک کنید، عکس و فيلم بگیرید و… این مثال را با علوم تغییرات فردی مقایسه میکنیم.

زمانی برای رفع فوبیا (ترسهای واهی)، وسواس و از بین بردن خاطرات بد، نیاز به پروسه چندین ماهه روانشناسی بود که این مشکلات رفع شود. امروزه به کمک علم ان ال پی این درمانها به روزها و حتی ساعت ها محدود شده است. همچنین در ورزش، تجارت، فروش و.. کاربردهای گسترده ای دارد.

اگر فرآیند ترس (ترس از ارتفاع، آسانسور، حضور در جمع و..) را بررسی نماییم، به این مطلب میرسیم که واقعا خود ارتفاع یا تاریکی و غیره نیستند که مارا میترسانند، بلکه مغز ماست که باعث ترس میشود.

وقتی ما به محیطی شرطی میشویم، مثل این میماند که روی ما کلیدی نصب کرده اند و وقتی در آن شرایط قرار میگیریم، کلید زده میشود و آن رفتار یا ترس انجام میشود. در ان ال پی NLP تکنیکهایی وجود دارد که این حالت ترس و رنج را به لذت تبدیل میکند و حالت شرطی را تغییر میدهد.(سجاد زمانی)

مخفف Neuro Linguistic Programming به معنای برنامه ریزی عصبی ، کلامی است .NLP ، دانش تاثیر زبان شفاهی و غیر شفاهی (رفتار غیر کلامی ) بر دستگاه اعصاب است منظور از زبان غیر کلامی ، تغییرات فیزیکی و رفتار چون حرکت چشم، دست و پا و نظایر آن است.

در این علم شما با تجسم خلاق و اجرای برخی تکنیک ها براحتی سیستم عصبی خود را تغییر می دهید.(خانه ان ال پی)

برای اثبات حرفهایم شما را دعوت به تمرینی میکنم. لطفا چشم ها را ببندید (البته بعد از خواندن این متن) سپس در تصور خود به آشپزخانه رفته و از یخچال یک لیمو ترش را برداشته و با کارد به دو نیم تقصیم کنید. یک تکه را در دهان گذاشته و بین دندانها فشار دهید. در این حال مزه ترشی لیمو را حس خواهید کرد. میبینید!!

در حال اجرای این تمرین، بزاغ دهان شما ترشح شده و کاملا حس خوردن لیمو تداعی می شود. این تمرین نشانگر این است که ما میتوانیم بصورت آگاهانه روی ذهن خود و اطرافیان تاثیر بگذاریم.

 

مبتکران NLP، ریچارد بندلر و جان گریندر در اوایل دهه 1970 تحقیقات در این زمینه را در دانشگاه کالیفرنیا بطور مشترک آغاز کردند . آنان در بدو امر عوامل موفقیت استادان بزرگ را در تغییر رفتار دیگران مورد مطالعه و ارزیابی قرار دادند و به الگوهای قابل ملاحظه و گاها اعجاب آوری دست یافتند . در واقع NLP ، فراگیری نحوه رفتار انسان های موفق است.

این دو محقق رفتارهای افراد موفق را مطالعه کردند و دریافتند چگونه می توان با دیگران ارتباط موثر برقرار کرد و نتایج اعجاب آوری بدست آورد. در واقع NLP ، فن مدل سازی است .

هدف اصلی دوره های آموزشی NLP فراگیری شیوه هایی است که در آن الگو سازان NLP می آموزند تا فرد به کمک مدل سازی ، موفقیت عالی کسب کند . و مهمتر اینکه چگونه افراد بتوانند این مدل را در ضمیر ناخود آگاهی خود بکارند.

اگر بخواهیم فرق ان.ال.پی را با سایر علوم دیگری که در زمینه تحولات فردی هستند بگوئیم، میتوان گفت که: فرض کنید وارد اداره ای میشوید و بدنبال گرفتن امضایی از مسئول مربوطه هستید، ولی نمی دانید کدام اتاق است.

در این حالت از طبقه اول و اتاق اول شروع می کنید و تا اخرین طبقه در پی او هستید و سرانجام با سعی و خطا او را پیدا میکنید. اما در این علم شما به وسیله مربی و تکنیک ها، مستقیما به اتاق مورد نظر میروید. به همین دلیل است که امروزه درمانهای این علم سریعتر از سایر علوم است.

دوره برنامه ریزی عصبی-کلامی

Leave a Reply